Genel

Gezgin Kitaplar Projesi

By 5 Kasım 2018 No Comments

Gezgin Kitaplar Projesi, kırsal bölgelerde ortalama eğitim ve ekonomi düzeyindeki lise öğrencilerinde kitap okuma bilinci, okuduğunu anlama, bilgiyi yorumlama, analiz etme ve çıkarımlarda bulunma yeteneği, hitabet ve sosyal farkındalık kazandırmak amacıyla uygulanacak farklı boyutları olan bir kitap bağışı projesidir. İstanbul çapında geçen yıl düzenlediğimiz kitap bağışı ile Van’da bir liseye kütüphane kurduk, bu yıl bu çalışmayı alacağımız destekle daha somut ve sürdürülebilir çıktıları olması için zenginleştirme hedefindeyiz. Özetle; İstanbul çapında başlayacağımız kitap bağışı kampanyası ile toplanan kitapları Alanya’da ihtiyacı olan  Alanya Ümit Altay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ ne ulaştıracağız.

 

 

Projeyi 01.11.2018 tarihinde başlatıp, 17.12.2018 tarihinde sonlandıracağız. Bu bir buçuk aylık sürede 650 kitap hedefimizi gerçekleştirmeyi umuyoruz. Projede amacımız sadece öğrencilerin kitap ihtiyacını gidermek değil aynı zamanda onların kişisel gelişimine katkıda da bulunmaktır. Bu amaca binaen proje kapsamında gerçekleştireceğimiz faaliyetler bulunmaktadır. Bu faaliyetleri proje sürecinin detaylarıyla beraber aktaracağız. Bu projeyi gerçekleştirmek için taşıdığımız heyecan ve özveriyi hem bağış yapan kişiler hem de kitaplara kavuşacak öğrencilerle paylaşmak adına bir video çekmeyi planlıyoruz. Bağış esnasında, bağış yapan kişilerden duygularını paylaşmak isteyen olursa onların da dahil olabileceği bu samimi videoyla birçok kişinin projeye tanıklık etmesine olanak sağlayacağız. Bunun yanında sadece duygularını değil fikirlerini de paylaşarak daha uzun vadeli bir iletişim kurmak isteyen bağışçılarımız, bağışladıkları kitapların arasına yazdıkları notlar sayesinde o kitabı okuyan öğrencilerle mektup arkadaşlığı kurmuş olabilecek. Aynı zamanda bu mektup arkadaşlığını öğrenciler ve dernek üyeleri arasında da kuracağız. Öğrencilerin derneğimize göndereceği mektupları dernek üyelerimiz arasında dağıtarak bu bağı kurmayı hedefliyoruz. Mektuplar aracılığıyla bizlere fikirlerini, hayallerini anlatan ve merak ettikleri şeyleri soran öğrencilere deneyimlerimiz veya doğru yönlendirmelerimizle akran danışmanlığı yapmak, mektup arkadaşlığı uygulamamızın gayesidir. Bu proje kapsamındaki bir diğer çalışmamız ise öğrencilerin fikirlerini daha geniş bir ortamda paylaşmalarına olanak sağlamak amacıyla yazılarını blogta paylaşmaktır. Öğrencilerin istekleri ve yetenekleri doğrultusunda öğretmenlerinin değerlendirip bize gönderdikleri yazılarını, BİGENÇ DERNEĞİ’nin bloğunda paylaşarak hem fikirlerine verdiğimiz değeri göstermek hem de daha çok kişiye duyurmayı isteriz. Son olarak bir diğer çalışmamızda şayet sponsor bulursak yapmayı istediğimiz bir çalışma olan; öğretmenleri tarafından yapılacak adil bir değerlendirme sonucu seçilen 2 kız 2 erkek, toplamda 4 kişiyi İstanbul’a davet edip, onlar için burada derneğimizin yaptığı sosyal ve kültürel anlamda kazanımlar sağlayacak etkinler düzenlemek.

 

 

 

Dernek olarak kuruluşumuzdan bu yana İstanbul merkezli birçok projeyle beraber Anadolu’da da farklı yaş gruplarına hitap eden etkinlikler gerçekleştirdik. Bunun sonucunda tecrübe ettik ki özellikle kırsal alanda kalan eğitim kurumları için ciddi anlamda sosyal katkı sunan projelere ihtiyaç var. Bu projemizin odaklanacağı yerel sorunlar ise; kırsal alandaki eğitim kurumlarında kütüphane eksikliği, kitap okuma alışkanlığının yok seviyesinde olması buna bağlı olarak okuduğunu anlama ve yorumlama kabiliyetinin öğrencilerde çok düşük kalması yine bağlı olarak Türkçe’nin düzgün kullanılamaması ve düzgün ifade eksikliğidir. Ayrıca özgüven problemi yaşayan, sosyalleşmek ve aktif iletişim ve etkileşim kurmak noktasında sorun yaşayan öğrencilerin sayısı da oldukça fazla. Uygulayacağımız projede bu temel sorunların çözümü noktasında çalışacağız.

 

Proje süresince izlenecek adımlar:

 

1-)Kütüphane oluşturulması için kitap bağışı kampanyası başlatılacak.

2-) Kitap okuma alışkanlığı için tecrübe paylaşımı ve interaktif katılımı önceleyen çalışmalar yapılacak.

3-) Kitap okumayı zevkli hale getirmek için yarışma ve eğitici oyun programları düzenlenecek.

4-) Okuma – anlama yeteneklerinin geliştirilmesi için

metin okuma odaklı inovatif bir oryantiring ve kripteks oyunu oynatılacak.

5-) Türkçenin düzgün kullanılması, ifade ve hitabet yeteneği kazandırılması için edebi metin okuma yarışması düzenlenecek.

6-) Sosyal iletişim ve etkileşimi desteklemek için diyalog çalışması ve ortak bir kitapçık çıkarmak için kitap analizi yapılacak.

7-) Okuduğunu anlama, ifade yeteneği ve kitap okumada süreklilik kazandırmak için ‘BİGENÇ Anlatıyor’ etkinliği ile öğrencilerin okudukları kitaplardan çıkarımlarını arkadaşları ile paylaşması istenilecek.

 

Proje sonunda öğrencilerin edineceği kazanımlar:

– Kitap okuma alışkanlığı kazanması ,

– Okuduğunu anlama, analiz yapma ve çıkarımlarda bulunabilmesi ,

– Düzgün ifade, hitabet ve özgüven kazanmaları ,

– Yorumlama, yazı yazma ve ekip çalışması yapabilme yeteneği kazanmaları,

– Sosyal iletişim ve etkileşim kurabilme becerilerinin artması ,

– Öğrencilerin geleceğe yönelik beklenti ve hayallerine daha sağlam adımlarla yürümeleri beklenmektedir.

 

YAZAR: İREM ELDEMİR

Leave a Reply