Blog

Gündedün

By 5 Nisan 2018 No Comments

Zamanın eskitemediği şeyler vardır. Filmler, şarkılar, eşyalar, duygular ve bunların hepsini bir çatı altında toplayan  geçmişseverlik nostalji olarak karşımıza çıkıyor.

‘Nostalji’ unutulmuş yüzyılları barındırır içinde. Ben eski ama eskimeyen şeyleri çok severim. Bazı zamanlar o dönemlerin  müziklerini dinliyor, filmlerini izliyorum. Yaşamakta olduğumuz  zaman diliminden  çok uzakmışcasına farklı bir dünya var orada ama esasında biz bu dönemi atlatalı en fazla 40 sene olmuştur. Yaşam tarzımızın,  giyim kuşamımızın,   yediğimiz yemeğin,  dinlediğimiz şarkıların bu kadar kısa sürede bu kadar çok değişmesi bu unsurları eski ama eskimeyen -gündedün- yapar.

Her dönem kendinden sonraki için nostalji olabilir mi? Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü nostaljinin bütünü geçmiş bir dönemin eserleri demek değildir. Birikmiştir ve geçen zamanla saçına dolan aklar sayesinde büyümüştür. Bu da her çağda bu türde eserlerin çıkamayacağının kanıtıdır. Eserler kendi yüzyıllarından bağımsız olmakla birlikte her bakışınızda ya da her duyuşunuzda yine sadece kendini yaşatır.

Fatma Canbay

Leave a Reply