FikirİlhamKariyer

Netflix’ in Eski Yetenek Yöneticisinden İnsanların Keyifle Çalıştığı Bir Şirket Yaratmak Üzerine 8 Ders

By 9 Mart 2019 No Comments

Netflix’ in son yıllarda gösterdiği başarı, yalnızca müşteriler için devrim niteliğinde bir hizmet sunmasıyla sınırlı değil; yönetim, kurum kültürü ve iş dünyası ile ilgilenen herkesin takdirle takip ettiği yenilikçi bir şirket kültürüne ve yönetim anlayışına sahip olması da Netflix’ in yükselişinin önemli bir parçası. Hiç şüphesiz ki hizmette ortaya konulan her başarı, işin mutfağındakileri tatmin etmeyi başarmakla doğrudan ilgili. Yani çok açık bir denklem var: mutlu çalışan=mutlu müşteri.

 

Son zamanlarda kurum kültürü ve insanların keyifle çalıştığı bir şirket yaratmanın önemi gibi konular yöneticilerin ve insan kaynakları sorumlularının ajandasını meşgul eden baş maddeler olmaya başladı. Çünkü, birtakım maddi olanaklar sunmak gibi dış motivasyona dair çabaların sorunları çözmediğini, insanları tam anlamıyla tatmin etmediğini, dış motivasyon çalışmalarının her zaman iç motivasyona hitap eden adımlarla bütünleştirilmesi gerektiğini küçük büyük her şirketin yöneticileri anladı. Şimdi tüm yöneticilerin bu konudaki hedefi aynı: insanların keyif alarak ve tatmin olarak çalıştığı bir şirket inşa etmek.

 

 

Netflix’ te 14 yıl boyunca Yetenek Yöneticisi(Chief Talent Officer) olarak çalışmış ve iş dünyasında bir bomba etkisi yaratıp 15 milyondan  fazla görüntülenme almış “Culture Deck” adlı dokümanın yaratılmasında önem çalışmalara imza atmış Patty McCord, TED için yaptığı konuşmada keyifli bir şirket kültürü inşa etme yolunda aldığı 8 dersi paylaştı. Her lider ve yöneticinin defterinin başında bulunması gereken o 8 ders:

1-)Çalışanlarınız birer yetişkin olduğunu unutmayın. Onları birer çocukmuş gibi yönlendireceğiniz sistemler inşa etmeyin.

 

2-)Yönetme işi, insanları kontrol etmek değil, harika takımlar kurmak demektir.

 

3-) İnsanlar,  anlamlı işler yapmak istiyorlar. İşlerini yerine getirip gitme vakti geldiğinde gitmelerine izin vermelisiniz. Kariyer, bir yolculuktur, aynı işi 60 yıl yapamazsınız.

 

4-) Şirketinizdeki her çalışan yaptığınız işi, şirketin nasıl faaliyet gösterdiğini kavramış olmalı.

 

5-) Çalışanlarınız, gerçekleri duymaya hazır olmalı. Geri bildirim kavramını yılda bir değerlendirme yapmak yerine insanlara neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını o anda söylemek olarak düşünmeliyiz.

 

6-)Şirketinizdeki patrondan çalışana kadar herkes kurumsal değerlerini sonuna kadar benimseyip uygulamalıdır. Eğer liderlik ekibinin bir parçasıysanız, şirketinizin değerlerini el üstünde tutup uygulamalısınız.

 

7-) Bazı insanlar start-uplar konusunda burun kıvırıyorlar ve startup fikirlerinin aptalca olduğunu düşünüyorlar.  Tüm startup fikirleri saçmadır. Eğer makul bir fikir olsaydı o çoktan başkası tarafından yapılmış olurdu. Bu işin doğasında bu var.

 

😎 Her şirket, değişim konusunda heyecanlı olmalı. Nostalji zehrine karşı dikkatli olunmalı. “Geçmişte ne kadar da güzeldi” bakış açımızı ” gelecekte ne kadar da güzel olacağını düşün” bakış açısıyla değiştirmeliyiz.

 

 

Patty McCord’ un ilgili TED konuşmasını izlemek için

 

https://www.ted.com/talks/patty_mccord_8_lessons_on_building_a_company_people_enjoy_working_for?language=en

 

YAZAR: BATIHAN DİZDAROĞLU

Leave a Reply