Blog

Türkiye ve Dünya’da Elektrikli Otobüs Üretimi

By 28 Mart 2018 No Comments

Elektrikli vasıtalar üzerine çalışmalar dünyanın dört bir yanında devam ederken dünya otomobil devlerinden olan Daimler, elektrikli araçlarda yeni bir çalışmaya imza attı. Bir süredir elektrikli vasıtalar konusunda çalışmalar yürüten Daimler, elektrikli okul servisi üretimine başladığını duyurdu. Şirketin basın açıklamasına göre elektrikli okul servisi saatte 160 kilometre hız sınırına ve 81 öğrenci kapasitesine sahip. Ancak okul servisi ek bataryalarla daha yüksek hız ve performans da gösterebilecek.

Aracın tanıtım sitesi “emisyon salınımı olmayan, fosil yakıt kullanmayan, gürültüsüz ve bütçe dostu” bir ürün portresi çiziyor. Okul servislerinin kısa mesafede ve sürede işlev görmesi elektrikli özelliğini geliştirme konusunda bir avantaj sağlıyor.

Daimler’ in ve diğer üreticilerin elektrik bazlı çalışma özelliğine sahip gayretleri şüphesiz okul servislerinin çok ötesinde. Kişisel otomobillere ek olarak toplu taşıma alanında da elektrikli otobüs üretimi gibi çalışmalar ciddi bir ivme yakalamış durumda.

 

Daimler’ in ürettiği okul servisi

Elektrikli Otobüsler 3 Kat Artacak.

Elektrikli vasıtaların en yüksek faydayı sağlayacağı alanlardan birisi toplu taşıma olarak görülüyor. Bloomberg’ de yayınlanan yeni bir rapora göre 2025 yılına kadar elektrikli otobüslerin sayısının üç katına çıkması, böylelikle dünya genelindeki otobüslerin yarısının elektrikli otobüslerden oluşması ön görülüyor.

Söz konusu rapora göre 2017 yılında 386000 adet olan hizmetteki elektrikli otobüs sayısı, yedi yıl içinde 1.2 milyona çıkacak.

 

 

Çin Elektrikli Otobüs Pazarı’ nın da Lideri

Çin’in dünyadaki birçok sektörü olduğu gibi elektrikli otobüs pazarını domine edeceği söyleniyor. Söz konusu raporun analistlerinden olan Aleksandra O’Donovan’ in beklentileri bu araçların %99′ unun Çin tarafından üretileceği yönünde.

Türkiye’ de Elektrikli Otobüs Çalışmaları

Türkiye, geç de olsa elektrikli vasıta üretimi konusunda çalışmalara başlamıştı. Özellikle son iki yılda bu konuda aktif bir çalışma yürütüldüğü söylenebilmekle beraber çalışmaların ve çıktıların henüz istenen seviyede olmadığının da altını çizmekte fayda var.

2017 yılında etkili adımlar atan Bozankaya şirketi elektrikli otobüs sektöründe öne çıkan bir firma. Firmanın ikinci nesil otobüsü olan SILEO Avrupa’ da çeşitli fuarlarda tanıtıldı. Aynı zamanda ülke içinde de firma altı ilde ihaleleri kazanmış durumda.

 

Bozankaya’ nın ürettiği bir elektrikli otobüs

Aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nın da desteğiyle farklı iştiraklerce bu konuda 2016 yılında üretimler olmuştu.

Elektrikli otomobil ve vasıta üretimi bugün çok önemli bir alan olmakla beraber gelecekte önem kazanmaya devam edecek. Türkiye ölçeğinde geç kalınmış bir alan olması sebebiyle, hızlı ve azimli adımlar atılması durumunda ülkesel bir gelişmede kritik bir rol oynama potansiyeline sahip.

Batıhan Dizdaroğlu

Leave a Reply