GüncelİlhamTeknoloji

Uzay Teknolojileri Üzerine Çalışan 5 Startup

By 2 Kasım 2018 No Comments

Start-uplar, son 10 yılda yerel ve global birçok endüstriyi değişime itmiş, sektör ve endüstrilerin rekabet ve faaliyet biçimlerini değiştirmiştir. Gıdadan kozmetiğe, yapay zekadan sanal gerçekliğe küçük büyük, basit karmaşık birçok sektörde bugün dünya üzerinde binlerce start-up faaliyet gösteriyor. Start-upları geleneksel şirketlerden ayıran en temel özelliklerinden birisinin de teknoloji ve inovasyona adaptasyonda çeviklik olması sebebiyle bugün birçok sektör en son teknolojiyi  onu kullanan ve üreten binlerce başarılı start-upa borçlu. Hem yerel hem de global start-up ekosistemlerinde ilgiyi üzerine çekebilecek ve kanımca yeterli odağı yakalayamamış sektörlerden birisi de uzay teknolojileri.

 

Özellikle son birkaç yılda uzay endüstrisi üzerine çalışan start-upların sayısında ciddi bir artış söz konusu. Bu yazımda dünyada uzay alanında faaliyet gösteren start-uplardan beş tanesini sizinle paylaşacağım. Ancak öncelikle “Uzay Startuplarını” kısa olarak açıklamakta fayda var.

Uzay startupları genellikle uzaya nanouyduların gönderilmesi için   nanouydular, materyaller, parçalar, roketlerini ve teknolojiler üreten; bu nanouyduların gönderilmesi, izlenmesi,veri toplanması gibi süreçleri yürüten; bu süreçleri yapay zeka, nesnelerin internet gibi teknolojilerle ürün ve servise çeviren şirketlerdir

 

Astrocast SA

Nanouydu teknolojisine dayanan Nesnelerin İnterneti çözümleri alanında kurulmuş ilk start-up olan AstroCast, Avrupa Uzay Ajansı, Airbus ve Thuraya gibi dev kurumlarla işbirliği halinde çalışma yürüten nano-uydu ve nesnelerin interneti üzerine çalışan bir start-up. Airbus’ tan 4.1 milyon dolar çekirdek yatırımı alan Astrocast, toplam yatırımını 15 milyon İsviçre frangına çıkarma hedefiyle çalışmaya devam ediyor.

 

Vector

Amerika merkezli kurulan bir uzay startupı olan Vector, roket üretimi ve fırlatımı üzerine çalışıyor. 2017 Ağustos’ unda Gürcistan’ da uzaya roket fırlatma testini gerçekleştiren şirket, seri A yatırımını da 21 milyon dolarla da kapattı.

 

Vector’ ün geçtiğimiz yıl yaptığı Roket Testinden/Fotoğraf: Vector Space Systems)

 

Satellogic

Uzay endüstrisi ve uydu teknolojileri üzerine çalışan diğer bir start-up Satellogic. Uzaydan hiper-bantla yüksek çözünürlüklü görüntüler sunan şirket, geçtiğimiz yıl 6 mikro uydusuyla faaliyet göstermekteydi. Yine geçtiğimizin yılın Haziran ayında 27 milyon dolarlık Seri B yatırımı alan şirket, çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor.

 

 

Orbital Insights

Uzay teknolojileri alanında 5 yıl önce kurulan Orbital Insights sektörün diğer bir başarılı start-upı. Coğrafi veri analizi üzerine çalışan şirket, analiz araçlarını geliştirmek amacıyla  50 milyon dolarlık Seri C yatırımı Geçtiğimiz yıl almış, böylelikle 4 yıllık toplam yatırımını 78.7 milyon dolara çıkarmıştı.

 

 

Rocket Lab

Rocket Lab, Vector gibi roket üretimi ve fırlatımı alanında çalışan en başarılı startuplardan biri. İkinci testini yapması geçtiğimiz yıl gündemde olan Rocket Lab ,2017 Mayıs’taki elektron testini başarıyla gerçekleştirmişti. Seri D yatırımında da 75 milyon dolar alan startup, 1 milyar dolar dolayında bir  değerlemeye sahip.

 

Rocket Lab’ in Mayıs 2017 tarihli roket fırlatım testinden/ Fotoğraf: Rocket Lab

 

Yazar: Batıhan Dizdaroglu

Kişisel Blog: batihandizdaroglu.com

Leave a Reply