Genel

Y’eni Z’incir E-Ticaret Ve Mağazalar

By 25 Aralık 2018 No Comments

Bildiğiniz gibi ülkemizde e-ticaret artık alışılmaya başlanmış fakat halen çok fazla güvenilmeyen bir kavram. Kapıda ödeme gibi seçeneklerin ağır bastığı güven problemlerinin yaşandığı bir ticaret türü. E-ticarette ilerlemiş ülkelerde bu tarz problemlerin atlatılmaya başlanıldığı okuduğum raporlarda gözlemlediğim bir şey. Fakat Y kuşağı ve Z kuşağının (yani internet kuşağının) çok sevdiği bu e-ticarete biraz farklı bir noktadan değinmek istiyorum.

Y kuşağı ve Z kuşağının alışkanlıkları, iade seçenek kullanımları gibi bir çok araştırma çalışması mevcutken ileriye dönük bu kuşakların sadece e-ticareti mi yoksa mağazaları mı seçeceği noktasında da bir çok çalışma var. Ben hem iade süreçlerine biraz değinmek hemde e-ticaret mağazalaşmayı öldürecek mi (?) buna değinmek istiyorum.

İade süreçleri ile ilgili ilginç bir olay var. Bu olay insanların ürünleri seçmek için bir çok farklı seçenekte aldığını ve denedikten sonra diğer giymeyeceklerini geri göndermesi ile ilgili. Başka bir olaysa kişinin söylediği kıyafetleri onun için önemli olan bir günde giydikten sonra geri iade ile göndermesi !

E-ticarette zaten kargo, komisyon gibi bir çok gider var. Maalesef yeni nesil tüketicilerde böyle yaptıkça işler biraz daha karmaşık hale gelebiliyor. Peki büyük firmalar bu işten nasıl yırtabiliyor ? Bana kalırsa büyük firmalarda da bu tip süreçler tabii ki yaşanıyor ama onları biraz daha kurtaran etkenin mağazalaşma olduğunu düşünüyorum. Mağazalaşmanın yararı çok fazla. Örneğin insanlar sizi bir kaç farklı lokasyonda görüyor ve sitenize giriyor. Diğer bir örnek mağazada gördüğü elbiseyi alıp taşımak istememesi ve onu siteden ücretsiz kargo ile alıp evine kadar bedava bir hizmet ile size taşıttırması. ( Bu aklıma hep eskiden zenginlerin şoföre eşya taşıtmasının geçmişte kaldığını hatırlatıyor) Böylece işletmede müşteride bir çok anlamda kazanıyor.

Sadece e-ticaret sitesi olarak olur mu ? Bence olmaz. Çünkü zaten büyük bir çok ürün satan siteler var. Toptan veya perakende olarak birinde bulunmanız bile size satış yaptırabilir. Fakat hiç bir zaman sadece e-ticaret satışı yetmeyecektir. Bunun için müşterilerinizin artması, tanınma, markalaşmayı sağlamak için bence hem sizi internette görmesini hemde gerçek hayatta görmesini sağlayarak oluşabilecek bir şey.

Özellikle Y ve Z kuşağı günümüzü ve geleceğimizdeki satın alma davranış biçimlerini çok etkileyecek. Bu sebeple yazımında başında bu kuşaklara vurgu yaptım. Eskiden herkes iade yapılabilir diye yazarken bu kuşaklar farklı bir satın alma davranışı gerçekleştirince şimdi hiç bir firma ”iade vardır” yazmak istemiyor. Herkes bundan kaçıyor.

Burada firmalar için öneri olarak mağaza ve e-ticaret olarak ilerlemek en doğru yoldur diyeceğim. Diğer problemler için bu yeni kuşakları bilinçlendirmeliyiz diye düşünmekteyim.

Tüketiciler için önerim ise bilinçli ve yeşil tüketici davranışlarına uygun olmalarıdır. Böylelikle kazan-kazan ilişkisi oluşacak ve herkes mutlu olacaktır.

Unutmayın her şey işleri kolaylaştırmak için icat ediliyor. Fakat biz onunla işleri zorlaştırabiliriz ve bundan çekinmeliyiz.

 

YAZAR: BERK LİMBOZ

Leave a Reply