FikirGelişimGençlikİlham

Global Bir Genç Olmak: Neden ve Nasıl?

By 29 Ocak 2020 No Comments

Batıhan Dizdaroğlu

batihandizdaroglu.com

 

Geçtiğimiz Kasım ayında BİGENÇ Anlatıyor kapsamında bir buçuk senenin ardından ikinci kez konuşma yapma durumum olduğunda hem etkinliğin teması gereğince hem de 14 aylık bir Kore serüveninin ardından konuşabileceğim en iyi konulardan biri olacağına inandığımdan “Yurt dışından Başarmak: Global bir Genç Kimliği İnşa Etmek” konusunu seçmiştim. Zira uzun bir zaman boyunca yurt dışında yaşadıklarımdan öğrendiğim, geçirdiğim her yeni günle keşfettiğim yeni bilgi, deneyim ve farkındalıkları aktarmayı bir borç olarak görüyordum. Yapmış olduğum kısa konuşmayı yine aynı konuda yazacağım bir yazıyla desteklemenin bu borcu daha iyi ödememe yardımcı olacağını düşündüm.

 

 

Etkinlikteki konuşmamda paylaştığım kişisel hikayemi başka bir yazıya bırakarak herkese doğrudan faydalı olacağını düşündüğüm, yine konuşmamın ikinci kısmı olan global bir kimlik inşa etme kısmına geçiyorum.

 

20’li yaşlarının sonlarına gelmeden her gencin mutlaka bir yurt dışı tecrübesi yaşaması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü henüz tümüyle kişiliği şekillenmemiş bir gencin, içine doğup içinde yetiştiği toplum ve mekanın ötesinde farklılıklar ve sürprizlerle dolu bir ülkeyi ya da ülkeleri görmesi kişiliğini inşa etmede, bu karmaşık dünyayı anlamlandırabilmede ve bu dünyada durduğu ve duracağı yere karar vermede önemli bir rol oynar. Güneşin her doğuşuyla birlikte farklı ve beklenmedik insan ve kültürlerle tanışıp, yeni olaylarda var olmaya çalışmak bir gencin hayatta kalabilme ve her an öğrenebilme becerilerini kazanmasını sağlar. Bugüne kadar içinde yetiştiği toplum ve ülkeyi, deneyimlediği ülke ve toplumlarla kıyas edip bu toplumların hem ne kadar farklı hem de ne kadar benzer olduğunu kavrayabilir. Farklılıkları, dönüp duran şu dünyada zenginlik ve bir öğrenme aracı olarak görüp, kendi farklılıklarını da yine böyle bir zenginlik olarak koruması gerektiğini öğrenebilir. Farklılıkları; ortadan kaldırılması, reddedilmesi ya da görmezden gelinmesi gereken olgular olarak değil, tam aksine saygı duyulmayı hak eden gerçekler olarak değerlendirebilir. Kısaca, tanıştığı her yeni insan, mekan ve kültürde yeni bir kitap okumuş olduğunun bilincine varabilir yurt dışını deneyimlemiş bir genç.

 

 

 

Ülkemizde bu deneyimi yaşamış ya da yaşama imkanı bulabilen genç sayısı dünyadaki birçok ülkeye kıyasla çok az. Kore’de kaldığım hostellerde ve gezdiğim yerlerde tanıştığım birçok genç yurt dışında uzun süreler boyunca hem geziyor hem de çalışıyordu. Çünkü bu gençler yurt dışı maceralarını bir öğrenme biçimi, daha da önemlisi “kendilerini tanıma” yolu olarak görüyorlardı. Bu şekilde tanıştığım belki de onlarca arkadaşım, henüz üniversiteye başlamadan ya da üniversiteyi birkaç seneliğine dondurup uzun bir yurt dışı macerasına atılmışlardı. Onları bu serüvenlerine iten şeyin ne olduğunu sorduğumda bana verdikleri cevaplar hemen hemen aynıydı:

 

” Hayatıma nasıl yön vereceğime ya da gelecekte ne yapmak istediğime karar veremedim. Yurt dışında yaşayacağım sürede farklı şeyler görüp tecrübe ederek karar verebileceğimi düşünüyorum.”

Bir buçuk yıla yakın deneyimimde tanıştığım yüzlerce insandan duyduğum en can alıcı cümleyi sorsanız bu yukarıdaki cümleyi söylerdim.

Evet! Yurt dışı, kendini tanımanın ve dünyada durduğun yeri ve sahip olduğun rolü bulmanın en etkili yoluydu.

 

Bir başka yazıda belki de bu cümleyi açar ve neler öğrendiğimi uzun uzun yazarım. Şimdi, söz verdiğim üzere global bir genç kimliği inşa etme konusuna gelelim.

Yurt dışına çıkmış ya da çıkacak her gencin yurt dışı deneyimine bir farkındalıkla yaklaşması dünya vatandaşı ya da dünya genci olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sizin de global birer kimlik oluşturabilmeniz yolunda size katkı sağlayacağını düşündüğüm konuları 5 maddede açıklamak istiyorum.

1-)Öz Farkındalık

Anlamlı bir yurt dışı deneyimi yaşayıp bu deneyimle kendinizi inşa etmeniz için sahip olunması gereken en önemli kazanımlardan birisi öz farkındalık. Öz farkındalık ile kast ettiğim sizin kendinizi tanımanız ve hedeflerinizin, kimliklerinizin, kişisel ve toplumsal değerlerinizin, güçlü ve zayıf yanlarınızı bilmeniz, hayallerinizi kurmuş olmanız ve bu hayallerinizin her daim farkında olmanız demektir. Elbette tam anlamıyla ve mutlak bir seviyede bir öz farkındalık sahibi olmanız mümkün değil. Ancak kim olduğunuz, ne istediğiniz ve hayat serüveninde ne yöne doğru yol aldığınızın bilincinde olmanız gerekir. Bu asgari seviyedeki öz farkındalık, yurt dışı hikayeniz için de kritiktir. Çünkü yurt dışına neden gittiğiniz ve bu yurt dışı serüveninizin hayal ve hedeflerinizin neresinde olduğu sorularına cevaplarınız olmalıdır. Ancak böyle bir öz farkındalık, sizin farkında olduğunuz bir dünya genci kimliği oluşturmanızı ve anlamlı bir yurt dışı deneyimi kazanmanızı mümkün kılabilir.

 

 

 

2-)Küresel Değerler

Farklı bir ülkede geçireceğiniz her gün yeni insanlarla tanışacaksınız. Bu insanlar, sizin sahip olduğunuz düşünce ve değerlerden tamamen farklı düşünce ve değerlere sahip olacaktır. Sizin doğru ya da önemli bulduğunuz düşüncelerin tam tersi yönündeki düşünceleri doğru bulan bu insanlar ile anlaşabilmeyi ya da kavga etmemeyi bilmeniz gerekir. Bu noktada önemli olan, tüm insanlığın sahip olduğu küresel değerleri benimsemektir. Saygı ve ön yargılı olmamak yurt dışında edineceğiniz ve sahip olmanız gereken kazanımların başında gelir. Hepimiz, bize saygılı olup olmadığımız sorulduğunda saygılı olduğumuz cevabını veririz. Ya da insanlara ve diğer kültürlere karşı ön yargısız olduğumuzu düşünürüz. Ama sizden tamamen farklı bir yerde farklı değer ve düşüncelerle yetişmiş insanlarla karşılaştığınızda aslında o kadar da saygılı olmadığınızı ve bazen ön yargılı olabildiğinizi fark edebilirsiniz. Bu farkındalık sonucu eğer daha fazla saygılı olup ön yargılarınızdan arınmaya gayret ederseniz, tanıştığınız her insanda insan olmanın özündeki bu değerli farklılıkları ve aynı zamanda benzerlikleri keşfedebilirsiniz. Her yeni insanda yeni bir dünyanın içine girebilirsiniz.

 

 

3-) Meraklı Olmak

Yurt dışında yaşamaya başladığınızda her gün gördüğünüz aynı yerleri görmeyecek, her gün dinlediğiniz aynı sözleri dinlemeyeceksiniz. Başınızı çevirdiğiniz her yerde yeni insanlar ve kültürleri görecek, girdiğiniz her sokak, konuştuğunuz her insan size yeni kazanımlar sağlayacaktır. Bu yüzden meraklı olmak, sizin pusulanız olmalı. Kendinize her gün yeni insanlar, kültürler ve hikayelerle tanışma hedefi koyun. Örneğin ben, kendime her gün 3 ya da 5 yeni insanla tanışma kuralı koymuştum. Bir yılı aşkın deneyimimde yüzlerce belki de binlerce insanla tanışmış olabilirim. Sonucunda, tanıştığım her insandan, rastgele daldığım her sokaktan yeni şeyler öğrendim.

 

 

4-) Şehre Karışmak

İsterseniz bir hafta, isterseniz 10 yıl kalın. Yeni bir ülkenin yeni bir şehrine gittiğinizde o şehre karışmak, anlamlı bir yurt dışı deneyimi ve küresel bir kimlik edinmede çok önemlidir. Şehre karışmadan, şehri hissedemez ve o şehirden öğrenemezsiniz. Bu sebeple şehre karışıp, “şehre ait olmayı” öğrenmeniz gerekir.

Ben şehre karışmayı  ” şehrin sakini olmak ve şehre değer üretmek” olarak tanımlıyorum.

Şehrin sakini olmak, bir şehrin insanlarıyla yaşayabilme kültürünü kazanmak demektir. Yabancı bir ülkenin bir şehrindeki yerel insanlarla tanışıp onlarla birlikte zaman geçirmek, yemek yemek, eğlenmek ve öğrenmek sizi o şehrin bir sakini yapabilir. Şehre değer üretmek ise, yaşadığınız şehirden aldıklarınızın karşılığını, iyi olduğunuz ve bildiğiniz alanda çalışmak demektir. Örneğin ben, geçirdiğim süre zarfında iyi ve tecrübeli olduğumu düşündüğüm sivil toplum, sosyal proje ve etkinlik alanında çalışmalar yaparak yaşadığım şehir olan Seul’ e değer üretmeye çalıştım. Kurmuş olduğum gençlik örgütü Youngact Korea ve içinde bulunduğum diğer kurum, topluluk ve etkinliklerle elimden gelen ölçüde değer üretmeye çalıştım. Bu çabalarım, beni Seul’ un bir parçası kıldı, Seul ile değerli bir hikaye yazmama olanak sağladı. Siz de gittiğiniz şehirden öğrenmeye ve o şehre emek vermeye gayret etmelisiniz. Bu sayede o şehrin bir parçası olur, o şehre karışabilirsiniz.

 

9 Ayda Youngact Kore!

 

 

5-)Hikayeni Anlatmak

Hepimiz, yaşadığımız sürece yeni şeyler görüp yeni deneyimler kazanıyoruz. Tüm bu hayat yolculuğumuz, neler yapmak istediğimiz ve hangi ülkeden geldiğimiz kişisel hikayelerimizin birer parçasıdır. Gittiğiniz ülkelerde ve şehirlerde insanlar sizin hikayenizi duymak ve sizden öğrenmek ister. Sizin nasıl tanıştığınız her yeni insandan öğrendikleriniz varsa, onların da mutlaka olacaktır. Bu yüzden nasıl bir hikayenizin olduğunu ve bu hikayenizi nasıl anlatacağınızı bilmek dünya kimliğinizi oluşturmanız için çok önemlidir. Hikayeniz, siz nereye giderseniz gidin heybenizde taşıdığınız hazinenizdir. Hikayenizi anlatabilmek,  bir hazineyi insanlıkla paylaşabilmek demektir.

Seul, Güney Kore – Mart 2019

Bir dünya genci olabilmek, böyle bir kimliği inşa edebilmek elbette bu beş konudan ibaret olamaz. Siz de yurt dışında sahip olacağınız serüveninizde bu beş maddeye yeni maddeler ekleyeceksiniz. Her gün öğrenip, her gün kendinizi ve dünyayı keşfetmenin keyfine varacaksınız. Bu sayede yalnızca içine doğduğunuz toplum ve ülkenin değil, dünyanın ve insanlığın değer üreten bir ferdi olacaksınız.

 

Öğrenecek, görecek, keşfedecek ne çok şey var!

 

 

 

Leave a Reply