FikirGelişimİlhamYaşam

Güçlü İletişim İçin 5 Taktik

By 25 Aralık 2019 No Comments

“İletişiminiz Kadarsınız!” -Haluk Gürgen

 

Yaşadığımız yüzyılın para birimi, iletişim.

Kalplere dokunan güçlü bir iletişim de bilgi ekonomisinin olmazsa olmazı. Peki, güçlü bir iletişim kurduğunuzu düşünüyor musunuz? Eğer tereddütleriniz varsa alttaki 5 maddeyi titizlikle inceleyip kendinize bolca sorular sorun.

 

1- İletişimde bulunduğunuz kişi veya kişilerle aranızda benzerlikleri ortaya koyun. Övgülerde bulunun fakat bu övgülerin samimi olmasına dikkat edin.

 

Benzerlik kavramı neden bu kadar önemli? 1968 yılında Journal of Personality’deki makalede açıklanan bir deneyde katılımcıların, aynı görüşleri ve sosyal değerleri paylaştıklarını öğrendikleri kişilerle hem duygusal hem de fiziksel olarak daha yakın ilişkilerde bulundukları görüldü.

 

2- İletişiminizi karşılıklılık prensibine dayandırın. İnsanlardan almak istediğiniz şeyi onlara vermeden onları ikna edemezsiniz, güçlü bir iletişim adımı atamazsınız. Bu prensibin en basit uygulamalarından biri hediye vermektir. Daha ince bir uygulamasına küçücük bir gülümseme örneğini verebiliriz. Kısaca iletişiminizde görmek istediğiniz değişim siz olursanız, iletişiminiz zamanla kitlenizi de değiştirecektir.

 

3- İletişiminizde hikâyelerin gücünü kullanın ve metaforlara yer verin çünkü insanlar hikâye dinlemeyi ve basitleştirilmiş anlatımları severler.

 

4- Eğer bir konuda uzmanlığınız veya yetkinliğiniz varsa bunu açıkça ortaya koyun. Bunu yaparken egonuzdan sıyrılmanız oldukça önemli. Uzmanlığınızı samimi ve sahici bir hikâyeye dönüştürmek çözüm yolu olabilir.

 

5- 3’lemelerden faydalanın. Neden 3? Çünkü bir kalıp olarak gözükürse, bütünlük izlenimi verir.

 

Örnekleyecek olursak;

Güçlü iletişim için ilk 3 adım:

1.Güçlü Hitabet (duruş, ses tonu, jest, mimik…)

2.Samimiyet

3.Cesaret

 

Peki, bunca maddeyi iletişiminiz içine nasıl sığdıracaksınız? Bolca pratikle. Amacınız hepsini aynı anda uygulamak değil dengeli bir kombinasyon kullanmaktır. Zamanla iletişiminizin güçlendiğini göreceksiniz.

 

İbrahim Ethem TAŞ | ethemtas.com

Fikir Küratörü / Kaportacı

 

Yararlanılan Kaynaklar:

İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

HBR- Etkileme ve İkna

İkna Sanatı- Adem Serdaroğlu

Leave a Reply