EğitimFikirGelişim

Hayat Boyu Öğrencilik

By 2 Ağustos 2019 No Comments

Öğrencilik kavramının bir liseye, üniversiteye veya bir okula indirgenmesinden pek haz etmiyorum. Şayet öğrencilik 4-5 yıllık kısa süreçlere atfedilmemeli. Öğrencilik hayat boyudur. Bir kısmımız bunun bilincinde iken bir kısmımızsa pek de farkına varamıyoruz sanırım. Hayat başlı başına bir okuldur. Hatta diyebiliriz ki en ideal öğretiye sahip kurum hayattır. Deneyimlerle öğrendiğimiz ve her saniyesi vereceğimiz kararlar bağlamında sınavlarla dolu olan bir okul… Bilgi Üniversitesi’nin bu konu ile ilgili motto edindiği şu ifade çok hoşuma gitmişti: non scholae sed vitae discimus.

“Okul için değil, hayat için öğren.”

 

Photo by Jilbert Ebrahimi on Unsplash

Aslı Latince olan bu sözü her birimiz özümsemeli ve hayat boyu öğrenci kalmanın derdine düşmeliyiz. Bu noktada gelişim motivasyonu kavramından da bahsetmek isterim. Gelişim motivasyonu, insanın kendi gelişim aşamalarına şahit olup her geçen gün daha iyisi olabilmek için çaba sarf ettiği bir self-motivation halidir. Bu motivasyon çeşidi dış unsurlara bağlı kalmayan, sadece insanın kendi kendisine verebileceği en etkili motivasyon türüdür.

İnsanın kendine yapabileceği en büyük kötülüklerden biri de kendi öğrenimine sınır koyması olacaktır. En büyük yatırımı ise hayat boyu öğrenci olmanın bilincine varmak. Deneyimlerimiz bizim en güçlü öğretmenlerimizdir. Bu öğreti bize kalıcı bilginin kapılarını aralar. Beyin yeni şeyler öğrenmeye meyillidir. Bu meyil keşfedilmemiş olanı keşfetmek için yoğun çaba harcar. Bu bağlamda insanın öğrenme sürecindeki dinamizmini canlı tutmak çok da zor olmamaktadır.

Öğrencinin motivasyonu gerçekten öğrenmenin farkındalığı ile paralel gerçekleştiği zaman öğrenmek hem zor bir eylem olmaktan çıkmakta hem de kendini tekrar eden bir süreç haline gelmektedir. Bu açıdan öğrenme motivasyonu kişinin kendisi tarafından sürekli yüksek tutulmalıdır.

Yazımı Rönesans döneminin en önemli isimlerinden biri olan Michelangelo ‘nun 87 yaşında söylediği şu söz ile bitirmek isterim

“I am still learning…”

 

Yazar: Mustafa Tutal

Leave a Reply