FikirİlhamYaşam

‘Hayır’sız Mısın?

By 25 Aralık 2019 No Comments

İlk yazımda çevremde çok fazla rastladığım ve bazen benim de yaşadığım sorun olan ‘’hayır’’ diyememe konusuna değineceğim. Şimdi olmasa bile hayatının en az bir döneminde böyle bir şey yaşadıysan okumanı tavsiye ediyorum.

Zaman zaman söylemekten çekindiğin, karşımdaki kırılır mı acaba diye düşündüğün bu ‘’olumsuz’’ kelimeyi kullandığın takdirde sana olumlu geri dönüşler yapılabilir. ‘’Hayır’’ demek aslında kendini savunma mekanizmandır, dolayısıyla bazen gücüne güç katan bir şey bile olabilir.

Her söylenilene veya sorulana ‘’evet’’ ya da ‘’tamam’’ dediğinde sonradan da olsa kendine yanlış yaptığının farkına varıyorsundur. Eğer düşündüğüm gibiyse güzel haber; hayır demeye çok yakınsın ama değilse  her ‘’hayır’’dan sonra canın daha çok yanıyor demektir.

Hayır kelimesinin aslında düşünülenin aksine;  içinde özgüven, cesaret ve gücü barındırdığını hiç düşünmüş müydün?

Söylediğinde sana kaba hissettiren bu kelimeyi hayatına entegre etmenin bazı yolları olduğunu düşünüyorum.

 

Zorunda Değilsin
Hayat seçimlerden ibaret ve tabiri caizse her koyun kendi bacağından asılacak 😊  Sen seçimlerinin ve kararlarının arkasında durdukça hayır demek senin için daha kolay olacak.

Hayatta öncelik her zaman sensin ve değerlisin. Sen istemediğin sürece hiçbir şey yapma. Çünkü hiçbir zorunluluğun yok. Buluşmak istemediğin, seni negatif etkileyecek insanlarla buluşma mesela; huzurunu kaçıracak ortamlara girme, mutsuz olduğun işi yapma…

İçindeki Ses Ne Diyor?
Bu sefer bir örnek üzerinden gidelim. Kariyerinle ilgili bir karar almak zorundasın diyelim. İki seçeneğin var ve birine evet diyeceksin diğerine hayır. İkisinin de birbirinden güzel avantajları var ve birini seçtiğin takdirde diğerinde kaçırdıkların… Bu durumda ne yaparsın?

Bana soracak olursan 😊  İşte tam da bu anda hislerini ve iç sesini hayallerinin ve gerçeklerin bulunduğu tartıya koy. Tartı sana en doğru seçeneği seçmende yardımcı olacaktır. 😉

Sadece ‘Hayır’ Mı? Tabi Ki Hayır! 😄
Şimdiye kadar söylediklerimi denedin diyelim, yine de o 5 harf dilinden dökülemiyor, bir şekilde bunun yerine kullanabileceğin cümleler ya da kelimeler olduğunu unutma. Mesela; “Bugün gelemeyeceğim, teşekkürler” ya da “Sanırım orada olamayacağım, takvimimi kontrol etmem lazım” gibi cümlelerle hayır kelimesine biraz daha pozitif bakabilirsin 😉

Herkesin Çizgisi Kendine 😄

Seni zora sokan ısrarlardan kurtulmak için kendi sınırlarını belirlemen gerekiyor. Bunlar basitçe  yemek molanız, kendine ayırdığın kitap okuma saatin vs olabilir. Sen sınırlarını belirlemediğin ve çizmediğin sürece çevrendekiler bu alanlara dahil olmaya çalışacaktır.

Seni sen yapan hobilerin, değerlerin ve en önemlisi olan vaktin her şeyden önemli. Ama nazikliği elden bırakmamak ondan da önemli tabi  😉😇😊

Söylemesi kolay tabi değil mi?

Biliyorum.

Yapabildiğin gün, bambaşka bir hayatın ve aynadaki gördüğün kişi bambaşka biri olacak. 😉

Önerileriniz için bana yazabilirsiniz  😉

gayenurkaratas@bigenc.org

Leave a Reply