FikirToplum

Herkes Kötü

By 29 Ocak 2020 No Comments

Ümidini kesmiş her insana düşmanım ben.

Efendim ne anlatıyorsun sen derseniz? Haklı bir isyana meyil edersiniz. Benim de derdim anlatmak zaten. Zamanın kötülüklerine, asrın zalimliklerine teslim olanlara isyanım. Evet, zaman kötü, insanlar kötü, yaşananlar kötü, daha nice nice şeyler kötü lakin kimse demiyor ki nerede iyilik nerede ümit.
İnsan dediğin yarısı balçık yarısı su olan bir varlıktır; işte tam da bu kadardır. Yani bağrına ne ekerseniz onu biçersiniz. Kimse iyilikten bahsetmiyor, iki kelam da olsa birbirinde ümidi yeşertmiyor.

Herkes zamanı suçluyor yaşanan kötülükleri konuşuyor da konuşuyor. Efendim bu alemde ölü toprağa eksinler, zakkum da yetişir gül de, mesele ne ektiğinde.
Ve yine insan ne şeytandır dibine kadar kötülük yapar ne de melektir her zaman iyilik yapar. Beşerdir; şaşar, düşer ve kalkar. Bu sebeple kötülükleri konuşarak çoğaltmak, insanların ümidini kaybetmesine destek olmak, bir katil kadar onun suçuna iştirak etmek ve geleceğin çocuklarına kötülüğü kazımaktır. Dünyanın tohumu insandır, eğer insan ümit ederse kalbinde ümidi yaşatırsa dünya da ayakta kalacak ve yeşerecektir.

Beşer yaşadığı müddetçe alemde savaşlar da olacak elbet, kötülükler de olacaktır, bu kıyamete kadar devam edecektir ama bilin ki ümit etmeyenler erkenden ölür. Ümidi olmayanlar bırakın iyilik için savaşmayı aldığı nefese bile gücü yetmeyenlerdir. Yaşamak bu alemde başlı başına bir eylemdir zaten. Ve yaşamak dediğimiz ancak ümidi ayakta tutmakla olur. Ben ne yaşamayanlar bilirim ki vücutları yanımdan gelip geçerken ümitlerini kaybetmişlerdir

Velhasıl kıssadan hisse; zaman kötüdür-o kötüdür-bu kötüdür, bırakın kötüler kötülüklerinde boğulsunlar. Biz ümide sarılalım, benliğimiz ümidin sancağı olsun, yaşamak bizde başlayıp bizde son bulsun. Son satırlarıma gelirken ise Üstad Mehmet Akif’in sözleriyle aklınıza yer etmektir niyetim, şöyle söyler kendileri
“Ye’s öyle bataktır ki düşersen boğulursun, ümide sarıl sımsıkı seyret ne olursun”.
İlk önce ümide sarılalım dostlar, sonra oturup bir köşeye tebessümle seyredelim alemi.

Aysel Sıcak

Leave a Reply