BaşarıFikirİlham

İlham ol; imkân ver!

By 13 Kasım 2018 No Comments

Hikâyemizi binlerce insana anlatma fırsatı bulduk. Bazen liselere seminerlere gittik; hayatının bizim hikâyemizin başladığı o döneminde bulunan lise öğrencilerine hikâyemiz vesilesiyle değer katmaya çalıştık. Önce hayal etmeyi, sonra hayal ortaklarını bulup kendileri, ülkeleri ve dünyaları için değer üretmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştık. Lise günlerinden bugüne hâlâ aynı inancı koruyup BİGENÇ olarak bilinçli ve idealist  bir gençlik için çalışıyorsak o yıllardan bizi bugüne taşıyan bir ruh var demektir. İçinden geçtiğimiz, tecrübe ettiğimiz, o kadar da olmaz dediğimiz tüm olumsuzluklara karşın birlikte üretmenin hazzıyla üç koca yılı devirmişsek dernek olarak, bir derdimiz var demektir. Ve inandığımız Türkiye’ nin bir gün gerçek olacağından, bu gerçekliğin içinde güçlü bir aktör olarak BİGENÇ derneğinin olacağından şüphe duymuyorsak zihnimizde ve dilimizde bir mesele var demektir.

Demiştim; seminerlerde, buluşmalarda, dost sohbetlerinde hikâyemizi anlatmak bazen saatleri alabiliyor. Türkiye’ nin en genç derneği olarak kendimizden, türlü olumsuzluklara rağmen “daha iyi bir Türkiye ve dünya için buradayım!”  diyen  ve iyilikle ve umutla var olmaya kararlı her insan, topluluk ve kurumdan beklentimizi, umudumuzu açıklamak ve BİGENÇ’ in hikâyesini anlatmak için bir cümleye nasıl sığarız sorusuyla bir slogan ürettik. Koca Türkiye hayallerini ve en değerli amaçları en dar kapsamdan en genişine, Türkiye’ nin ücra bir köşesindeki hemşehrimizden ülkenin en varlıklı insanına kadar herkese dokunacak, herkese meselemizi anlatacak bir cümleyi haykırıyoruz: ” İlham ol; imkân ver!” .

 

İyi ve erdemli olanı kucaklayıp, geleceğe dönük bir Türkiye’ yi hep beraber inşa etmek için hepimizin bir diğerine ilham olması, bir diğerinin zihnine bir soru işareti bırakması gerekiyor. Yalnız bir soru işareti bırakıp ilham vermek yetmez; sahip olduklarımız nispetince imkân da vermemiz lazım hayali, azmi ve derdi olanlara.

 

Çünkü saatlerce anlattığımız hikâyemiz bu cümlede düğümleniyor: birkaç liseli gencin katıldığı etkinliklerde zihinlerinde uyanan soru işaretleri, aldıkları ilham sonrasında onlara imkân veren gerçek “ÖĞRETMEN” leri ve güzide bir okulları olmasaydı bu liseli gençler yayılıp büyülecek, sonunda bir “dünya” olacak bir hikâyeyi yazamazlardı. Bu hikâyeyi yazamazlardı ve bugün binlerce gence dokunmuş, binlerce gencin zihninde yer etmiş BİGENÇ diye bir dernek olmazdı.

Bugün üçüncü yıl dönümünü kutlamış BİGENÇ derneği olarak işte bu sebeple yeni döneme  hikâyemizin özeti mahiyetindeki “İlham ol, İmkân ver!” mottosuyla başladık. Çünkü ilk günden bugüne yaptığımız gibi yıllar boyu Türkiye ve dünyanın gençliğine ilham olmaya ve imkan vermeye hayal ortaklarımızla devam edeceğiz.

BATIHAN DİZDAROĞLU

 

Leave a Reply