GelişimGençlikİlham

21. YÜZYILIN EN YETKİN ÜNİVERSİTESİ: YETGEN

By 21 Temmuz 2020 No Comments

Daha çok küçük yaşlardayken 2020 yılı benim için çok uzak bir gelecekti. O zamanlarda geleceği anlatan bilim kurgu filmleri izlerken, 2020 yılını hep uçan arabalar, zaman kapsülleri, ışınlanma merkezlerinin olduğu bir yıl olarak hayal ederdim. Eminim ki benim gibi hayal etmiş bir sürü insan da vardır. Ancak ne yazık ki insanlık beklediğim kadar hızlı gelişmedi. Henüz istediğimiz yere anında ışınlanamasak da, ki İstanbul trafiğinde en çok ihtiyaç duyduğum şey, dünyamızın daha büyük sorunları var. İklimin hızla değiştiği, doğal dengenin alt üst olduğu, doğru bilgiye artık ulaşamadığımız, yaşlanan nüfusla birlikte sorunların arttığı akıllı teknolojilerin yüzyılı olan 21. Yüzyıla adapte olabilmek, dünyanın sorunlarına bir çözüm bulabilmek için elbette ki kalkıp bir şeyler yapması gerektiğine inanan bir insan olarak bir şeyler yapmam gerekirdi. Bu yazımda da ilk adımı nasıl attığımı anlatacağım. Elbette ki ülkemizin yetkin gençlerinin buluşma noktası olan YetGen ile. Etrafımdaki bazı insanlar ‘Bir üniversitenin konferans salonunda konuşma dinleyerek mi kurtaracaksınız dünyayı?’ dese de YetGen mezunu herkes, o salonda bulunan herkesin içinde dünyayı değiştirecek potansiyeli olduğunu bilir. Peki gittiğim her yerde, katıldığım her programda öve öve bitiremediğim ve arkadaş çevremin artık benimle özdeşleştirdiği YetGen nedir?

Erhan Erkut hocamızın moderatörlüğünde, MEF Üniversitesi’nde başlayan YetGen programına ne bekleyerek gittiğimi hiç hatırlamıyorum ancak çıkarken hissettiklerimin beklediklerimden fazla olduğunu biliyorum. Öyle bir program düşünün ki hafta sonları sıcacık yatağınızda uyumak varken, erkenden kalkmaya ikna etsin. Erhan Hocamızın ilham veren konuşmaları, bu serüvenin en zorlu yolculuğu olan ev ödevleri ve Excel dersleri, en deneyimlimizi bile strese sokan sunumlarımız ile bana bu dünyaya satranç taşı değil de satranç oyuncusu olarak geldiğimizi bir kez daha anımsattı.*

Bu uzun ve anlata anlata bitiremediğim macerada başka neler yaptık? Eşit ağırlık öğrencisi olduğum için ‘Ya ben kodlama bilsem ne olur, bilmesem ne olur? Hem ben beceremem.’ deyip sürekli ertelediğim kodlama eğitimime minik turtle’ı hareket ettirerek başladım. İnsan hayatında çok önemli yeri olan satış becerilerimizi geliştirmeye çalıştık. Tabii ki bunları MEF’te geçirdiğimiz birkaç saat içinde öğrenip sonra unutup bırakmıyorduk. Burada en büyük pay sevgili liderlerimizin. Onlar sadece hafta sonu değil, hafta içleri sabah akşam demeden ‘Geliyor musunuz? Devamsızlık yapmayın. Ödevler yapıldı mı? Blackboarda yüklemeyen var mı?’ deyip bizi darlayarak YetGen maceramızdan daha çok verim almamızı sağladılar. ‘Sertifikalarınızı vermem.’ tehditlerini de bu darlamalara dahil edebiliriz galiba. (:

YetGen bana sadece kişisel gelişimim de ve bilinçlenişimde yardımcı olmadı. Bana kattığı onlarca güzel arkadaşı saymadan geçemem. Dürüst olmak gerekirse bazen aynı sandalyede saatlerce oturmaktan sıkıldığım oldu. Burada en büyük pay YetGen’deki dostlarımın çünkü hep bir şekilde beni gaza getirmeyi başardılar. Benim gibi düşünen, hisseden, bu dünyaya ismini yazdırmak isteyen benim gibi insanları görmek beni motive etti.

Her programın olduğu gibi elbette YetGen’in de bazı eksikleri vardı. 300 tane lise öğrencisini bir odaya toplayıp konuşma dinlemelerini istemek biraz zordur. En azından benim zorlandığım zamanlar oldu. Takım çalışmasını pekiştirecek, bu sayede bizi birbirimize yakınlaştırıp yeni insanlar tanımamızı sağlayacak, sıkıldığımız anlarda enerjimizi yükseltecek minik oyunlar oynayıp biraz daha aktif olabilirdik. (Bu konuda YapTR’nin düzenlediği Girişim Teknolojileri Kampı çok başarılıydı.) Analitik düşüncenin ne olduğunu öğrendik, bununla ilgili egzersizler de yaptık ancak bence çok daha fazlasını da yapabilirdik. Dört duvar arasında olmak yerine dışarıda bazı aktiviteler de yapabilirdik.

YetGen’i sürdürülebilir ve geniş kitlelere ulaşmış görebilmek en büyük isteklerimden biri. Eminim ki bu güzel program kendini yıldan yıla geliştirecek ve ülke hatta dünya çapında çok iyi yerlere gelecek. O zaman da bu ekibin bir parçası olmayı çok isterim. Bu sene her ne kadar katılamayacak olsam da diğer senelerdeki YetGen’lerde görüşmek üzere.

 

Eylem Deniz

https://medium.com/@eylemdeniz

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir ve BİGENÇ Blog’un editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Leave a Reply